ناگفته هایی درمورد پیکسل و رزولوشن

 

در صفحات قبلی به صورت کامل با محیط کاری فتوشاپ وپنجره ی New اشنا شدیم.

ودر صفحات قبل دیدیم که با فشردن کلید Ctrl+N یاکلیک برروی دستور New در سربرگ فایل ,پنجره New باز می شود که تنظیمات اولیه را برای ایجاد یک فایل خام دراختیار ما قرار می دهد.

در گزینه Name نام سند را انتخاب می کردیم و در قسمت Document Type استاندارد کاغذ را انتخاب می کردیم.

در قسمت Size ابعاد کاغذ پیش فرض را تعیین می کردیم و در قسمت Width و Height به ترتیب طول و عرض تصویر را براساس واحد مورد نظر وارد می کردیم یا تغییر می دادیم.

اما یکی از گزینه های اصلی که در این پنجره وجود دارد Resolution یا همان دقت تصویر می باشد که در این جلسه به مفهموم Resolution و Pixel می پردازیم.

 


Pixels کوچکترین اجزا تشکیل دهنده ی تصاویر دیجیتالی هستند که هرچه تعداد اون ها در تصویر بیشتر باشد ما تصویر با کیفیت تری را مشاهده خواهیم کرد و قدرت Zoom بیشتری را خواهیم داشت.


وقتی که ما کاغذ A4 را انتخاب می کنیم ابعاد ان براساس میلی متر و یا سانتی متر تعیین می شود که این یعنی ابعاد واقعی ابعادی که بر  روی کاغذ اورده می شود.

اما وقتی که براساس Pixel ابعاد کاغذ A4 را تعیین می کنیم می بینیم که اعداد طول و عرض تغییر می کند و ابعاد کاغذ A4 براساس اندازه ی دیجیتالی ان نمایش داده می شود.

اما سوالی که پیش خواهد امد اینه که فتوشاپ چطور می تواند اندازه ی واقعی کاغذ را به اندازه ی دیجیتالی تبدیل می کند.

جواب این سوال این است که از گزینه ی Resolution استفاده کنید.


Resolution

 Resolution تعداد Pixel هایی است که در واحد طول یا عرض قرارمی گیرد.

به طور پیش فرض در فتوشاپ Resolution براساس Pixels/Inch یا همان PPI (پیکسل پر اینچ) محاسبه می شود.

البته واحد DPI یا همان Dot per Inch هم وجود دارد که برای پرینت گرفتن موضوعات مورد استفاده قرار می گیرد.

بنابراین با توجه به توضیحات گفته شده  خیلی راحت می توانیم تعداد Pixelهای کاغذمان را محاسبه کنیم.

به این  صورت که اگر واحد های ابعاد کاغذ را براساس Inch تنظیم کنیم کاغذA4 معادل حدود ۸/۲ اینچ در عرض و ۱۱/۶ اینچ در طول می شود که اگر این اعداد را در عدد Resolution ضرب کنیم به همین اعداد Pixel خواهیم رسید.


پس نکته ای که باید به ان توجه کنیم این است که با افزایش عدد Resolution ابعاد تصویر ثابت می ماند و حجم تصویر و کیفیت ان افزایش پیدا می کند.


برای درک دقیق تر و راحت تر این موضوع به این تصاویر دقت کنید:

فرض کنید یک تصویر داریم که طول یا عرض ان معادل ۱ اینچ است.اگر در این شرایط عدد Resolution 300 پیکسل براینچ باشد در واقع در طول یک اینچی این تصویر ۳۰۰ پیکسل وجود دارد که رنگ های این تصویر را به وجود می اورند.


چون Resolution 300 عدد مناسبی برای تصاویر است , ما این تصویر را با کیفیت می بینیم.


در حالت بعدی Resolution همان تصویر را روی ۷۲ قرار می دهیم و همانطور که می بینید کیفیت این تصویر پایین خواهد امد.

در این تصویر ,در طول یک اینچ ۷۲ پیکسل وجود دارد و همانطور که مشاهده می کنید تصویر به صورت لبه دار ومات به نمایش خواهد امد.

و اما در تصویر سوم Resolution را به ۳۰  PPi کاهش میدهم که باعث شده کیفیت عکس تا این حد افت پیدا می کند.(برای مشاهده ی منظور، به تصویر صفحه ی قبل مراجعه کنید)


 

این مطالب مهم را از دست ندهید:

چیدمان محیط کاری

مبانی فتوشاپ

ایجاد سند جدید در فتوشاپ

 


نکته:

علاوه بر اینکه شما میتوانید قبل از ایجاد سند , ابعاد و Resolution را تغییر بدهید, می توانید بعد از ایجاد تصویر هم، ابعاد وResolution تصاویر لود شده را تغییر بدهید که برای این کار وارد سربرگ Image میشوم و برروی گزینه ی Image Size کلیک می کنیم یا کلید Ctrl+Shift+I را می فشاریم.


و یا اینکه پروژه ی مورد نظر را به وسط صفحه درگ میکنیم (می کشیم), سپس روی نام ان راست کلیک می کنیم و در منوی باز شده گزینه ی Image Size را انتخاب می کنیم.

بعد از کلیک کردن بر روی گزینه ی Image Size پنجره ی ای به همین نام باز می شود که می توانید از طریق Width و Height , طول و عرض تصویر را تغییر بدهید و در قسمت Resolution می توانید تعداد پیکسل ها براینچ راتغییر بدهید.


 

نکته ای را مجددا باید تکرار کنم این است که با افزایش Resolution حجم تصویر و تعداد پیکسل های تصویر افزایش پیدا می کند نه اندازه ان.


و اما اخرین نکته در این پنجره گزینه ی Resample هست.


در صورت فعال بودن این گزینه در پنجره ی Image Size، با تغییر عدد Resolution ابعاد تصویر ثابت می ماند ,تعداد پیکسل ها تغییر می کند,اما اگر گزینه ی Resample غیر فعال شود, تعداد پیکسل های تصویر ثابت می ماند و تغییر Resolution باعث تغییر در ابعاد اصلی تصویر می شود.


بنابراین با استفاده از پنجره Image Size در سربرگ Image , می توانید ابعاد و Resolution تصویر را در بعد از باز کردن ان تغییر بدهید.


تا اینجا به صورت کامل با ابعاد و Resolution تصویر اشنا شدیم.

و اما در بخش های بعدی با Mode های رنگی و یا همون  Mode های چاپی رنگ های تصویر، اشنا خواهید شد.

انتخاب مد رنگی مناسب در بخش Color Mode انتخاب عمق رنگ یا همون تعداد رنگ ها در بخش Bit تاثیر مستقیم بر روی کیفیت تصاویر در هنگام چاپ دارد.

 


 

این فیلم آموزشی را ذخیره کنید:

 

 

 


این مقاله اموزشی بخش کوچکی از بسته اموزشی پادشاهان فتوشاپ ۲۰۱۸ می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر روی تصویر کلیک کنید.

کانال آموزش اتوکد

tutorial