مبانی فتوشاپ

برای شروع کار با نرم افزار فتوشاپ و یا هر نرم افزار دیگه ای ابتدا باید با محیط کاری این نرم افزار آشنا شویم. بعد از باز کردن نرم افزار فتوشاپ برای اولین بار ابتدا با صفحه ای مشابه تصویر زیر رو خواهید شد.(با کلیک کردن بر روی گزینه ی Creat New…) می توانید یک فایل خالی و خام باز کنید.


نکته ی بسیار مهم:

بعد از کلیک کردن بر روی گزینه ی کلیک کردن بر روی گزینه ی  Creat New…  پنجره ی مشابه پنجره ی زیر باز می شود که با کلیک کردن بر روی گزینه Creat می توانید یک فایل خام و جدید بسازید. (بعد از ایجاد یک فایل خام وارد صفحه ی جدید دیگری خواهید شد.)


بعد از ایجاد یک فایل خام و جدید با صفحه ای مشابه تصویر زیر روبه رو خواهید شد که در ادامه گزینه ی های درون صفحه ی کاری فتوشاپ را شرح خواهد داد.


فتوشاپ هم مثل همه نرم افزارهای دیگر از یک سری منو، نوار ابزار و پنل تشکیل شده است.

منو ها در قسمت بالای صفحه کاری واقع شده اند وشامل سربرگ های زیر می باشند:

 • File
 • Edit
 • Image
 • Layer
 • Type
 • Select
 • Filter
 • ۳D
 • View
 • Window
 • Help

و در سمت چپ صفحه کاری فتوشاپ toolbar  اصلی قرار دارد که شامل دسته های مختلفی از ابزار های پرکاربرد برای ویرایش و خلق تصاویر می باشد.


نکته :

با انتخاب هریک از این ابزار ها تنظیمات مرتبط با آن در زیر نوار منو باز می شود که به آن آپشن می گویند.


 

و اما در سمت راست، مجموعه ای از پنل ها را داریم:

مانند پنل layer، پنل channel و color و غیره…و پنل هایی به صورت کوچک شده کنار هم قرار گرفته اند.


نکته:

تمامی پنل ها و ابزارهای درون فتوشاپ قابل تغییر، جابه جایی و یا حتی می توان آن ها را حذف نمود.


و اما قسمت بعدی فضای بزرگ خالی نرم افزار است که مربوط به فضای اصلی کار ما می باشد و ما تصاویر و پروژه هایمان را در این قسمت  load و مشاهده می کنیم.


نکته:

شما می توانید یک یا چند پروژه را به صورت همزمان و در فرمت های مختلف درون فتوشاپ باز کنید.

یکی از حالت های نمایش چندین پروژه در فتوشاپ به این صورت است که پروژه ها به صورت چندین سربرگ درون فتوشاپ قرار میگیرند و پروژه ی انتخابی، در صفحه ی نمایش داده می شود. دقیقا مشابه تصویر بالا.

البته در مورد این موضوع به صورت کاملتر در بخش های بعدی توضیح خواهم داد.


 

محیط های کاری در فتوشاپ

بعد از آشنایی کلی با محیط فتوشاپ، شما بایستی بدانید که به دلیل استفاده های گوناگون در فتوشاپ، محیط های کاری مختلفی هم برای آنها، در نظر گرفته شده است.

محیط های کاری فتوشاپ یا همان workspace ها در قسمت بالا سمت راست قرار گرفته اند که با کلیک کردن بر روی علامت فلشی که در تصویر مشخص شده، لیستی از محیط های کاری برای شما باز می شود که در ادامه گزینه های درون این لیست را شرح خواهد داد.


معرفی محیط های کاری

 1. اولین محیط کاری essential است که این حالت همین حالت پیشفرض فتوشاپ می باشد.
 2. دومین حالت workspace 3D است که با انتخاب آن چیدمان پنل ها مطابق با انجام کار سه بعدی چیده می شود.
 3. حالت بعدی graphic and web که برای نوشتن متن ها وسمبل های نوشتاری و انیمیشن ها مورد استفاده قرار می گیرد.
 4. حالت چهارم motion است که برای ایجاد انیمیشن های دو بعدی مورد استفاده قرار میگیرد.

همانطور که مشاهده می کنید time line  نیز در این محیط ظاهر می شود.

 1. حالت بعدی paintin است که برای ایجاد وویرایش نقاشی دیجیتالی مورد استفاده قرار میگیرد که مهمترین ابزار این محیط brush ها و یا همان قلموها می باشند.
 2. حالت ششم photography است که برای عکاسی مورد استفاده قرار میگیرد.
 3. و آخرین محیط کاری start می باشد که این محیط کاری یک پیش نمایش از فایلهای که قبلا باز کردید را به شما نشان می دهد.

نکته:

هر بار که فتوشاپ را باز کنید ابتدا با این محیط کاری یعنی start  روبرو می شوید برای غیر فعال کردن این محیط کاری فقط کافی است با استفاده از کلید میانبر ctrl+k پنجره تنظیمات را باز کنید و در بخش general  گزینه show”start”workspace when no documents are open  غیر فعال کنید بعد از آن اگر فتوشاپ را ببندید و سپس باز کنید دیگر این محیط کاری وجود نداردو آن را نمی بینید.

بعد از فشردن کلید میانبر ctrl+k پنجره ی زیر باز می شود.


با استفاده از گزینه ی reset میتوانین محیط کاری را به حالت اولیه برگردانید و یا اینکه اگر تغییرات را اعمال کردید می توانید محیط کاری را با استفاده از new workspace ذخیره کنید.

واما برای حذف محیط کاری مورد نظر هم می توانید از گزینه Delete workspace استفاده کنید.


سفارشی کردن محیط کاری در فتوشاپ

بعد از آشنایی با محیط ها باید یاد بگیرید که چطور محیط را سفارشی سازی کنید و یا اصطلاحا Customize کنید.

 • برای جابه جا کردن پنل می توانید روی اسم پنل چپ کلیک کنید و آن را درگ کنید وسط صفحه تا به صورت شناور در بیاید یا مجددا روی اسم پنل چپ کلیلک کنید و آن را به دسته پنل های مورد نظر برگردانید.

 • اگر پنل را بین دسته ها رها کنید خودش به یک گروه تبدیل می شود و اگر آن را در شرایطی رها کنید که دور دسته ها خط آبی ایجاد شود بدین معنی است که پنل ما در گوه پنل ها قرار خواهد گرفت.

 • با استفاده از فلش های مضاعف دوگانه پنل ها و ابزارها می توانید اصطلاحا آن را collapse کنیدتا فضای کمتری را اشغال کنند. در این حالت با رفتن موس بر روی پنل ها آن ها به صورت کوچکتر باز می شوند. دقیقا این کارها را می توانیم بر روی tools هم انجام دهیم و می توانیم منو tools را هم کوچک و بزرگ کنیم و یا حتی آن را به سمت راست تصویر منتقل کنیم.

 • برای فعال سازی و یا غیر فعال کردن پنل ها و ابزارها، می توانین از طریق سربرگ window پنل ها را فعال ویا غیر فعال کنیم. باکلیک کردن روی اسم پنل های فعال در این منو، آن دسته پنل ها کاملا بسته می شود.


 

این مطالب مهم را از دست ندهید:

ناگفته هایی درمورد پیکسل و رزولوشن

ایجاد سند جدید در فتوشاپ

چیدمان محیط کاری

 


به طورمثال در تصویر زیر پنل layer، channel،paths قرار دارد که پنل layer فعال است اگر برروی گزینه layer در این سربرگ یعنی سربرگ window کلیک کنیم، کل دسته غیر فعال می شود اما اگر روی گزینه های دیگر یعنی پنل channel یا paths کلیک کنیم پنل فعال عوض می شود.

برای بستن پنل ها می توانید بر روی اسم آن ها راست کلیک کنیم و با استفاده از گزینه ی close پنل را ببندید و یا با استفاده از گزینه ی close group کل پنل های موجود در دسته را ببنید.

با استفاده از گزینه ی minimize هم می توانید فضای اشغال شده توسط پنل هارا محو کنید و مجددا با راست کلیک کردن و انتخاب گزینه ی expand panel می توانید آن هارا باز کنید.( البته این کارها را می توانید با دابل کلیک کردن برروی نام پنل ها هم انجام دهید.


نکته:

همانطور که در تصویر صفحه ی قبل مشاهده می کنید، برای بعضی از پنل ها در سربرگ Window کلید های میانبر تعریف شده است که می توانید برای فعالسازی و یا غیر فعالسازی پنل ها از آن ها استفاده کنیم. مثلا برای  پنل layer می توانید از کلید f7 استفاده کنید.


 

این فیلم آموزشی را ذخیره کنید:

 

 

 


این مقاله اموزشی بخش کوچکی از بسته اموزشی پادشاهان فتوشاپ ۲۰۱۸ می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر روی تصویر کلیک کنید.

کانال آموزش اتوکد

tutorial