مدهای چاپی ونمایشی رنگها در فتوشاپ

 

در بخش های قبلی با گزینه های resolution و pixel کاملا آشنا شدید و اما در ادامه توضیحات پنجره new در این بخش می خواهیم گزینه های color mode،background contents  را به شما آموزش دهم.


color mode (مد های رنگی)

با استفاده از گزینه color mode می توانید خانواده تشکیل دهنده رنگ های تصویرتان را تعیین کنید و با استفاده ازگزینه  bit می توانید تعداد رنگ های بکار برده شده در تصاویرتان را تغییر دهید.


 انتخاب مد رنگی مناسب در بخش color mode وانتخاب عمق رنگ یا همان تعداد رنگ ها در بخش bit تاثیر مستقیم برروی کیفیت تصاویر در هنگام چاپ دارد پس به همین دلیل باید بدانید که هر مد رنگی کجا و چه موقع باید استفاده شود.


در صفحه ی بعدی گزینه ی موجود در تصویر بالا را شرح خواهد داد.

زیر مجموعه ی color mode

  • مدرنگی bit/map

اولین مد رنگی دراین  قسمت(color mode) bit/map است در صورت انتخاب این مد  رنگی تصاویر، فقط از پیکسل های سیاه و سفید تشکیل می شوند.

بعد از انتخاب مد bit/map تعداد bit آن به طور اتوماتیک روی یک bit قرار می گیرد؛ هر بیت شامل دو رنگ می شود این یعنی اینکه مد bit/map شامل رنگ های سیاه و سفید می شود.

  • مدرنگی grayscale

از این گزینه برای ایجاد تصاویر با تنالیته ی سیاه و سفید استفاد می شود. عمق بیت یا همان تعداد رنگ ها در این مد رنگی بین ۸تا ۳۲ بیت تعیین می شود که تعداد رنگ ها را در این حالت رنگی تعیین می کند. همانطور که قبلا گفتم هر bit معادل دو رنگ است پس منظور از۸ بیت یعنی  و ۳۲  بیت یعنی  رنگ است؛ رنگ های استفاده شده در حالت رنگی grayscale بین سیاه تا سفید می باشد.


 

این مطالب مهم را از دست ندهید:

چیدمان محیط کاری

ایجاد سند جدید در فتوشاپ

مبانی فتوشاپ

 


  • مدرنگی RGB color

حالت بعدی مد رنگی RGB color می باشد که برای تصاویر دیجیتالی یعنی تصاویری که قرار است در مانیتور دیده شوند مورد استفاده قرار می گیرد؛ رنگهای استفاده شده در این مد رنگی قرمز،سبز و آبی میباشد که به صورت مخفف با کلمات RGB نمایش داده می شود.

  • مدرنگی RGB color

مد رنگی بعدی CMYK color می باشد که از این مد رنگی برای چاپ تصاویر با دستگاهای چاپگر یعنی پرینتر ها و پلاتر ها در چاپخانه استفاده می شود؛ رنگ های استفاده شده در این مد رنگی cyan, magenta, yellow, black  (فیروزه ای، ارغوانی، زردو سیاه) است که به صورت مخفف با کلمات CMYK نمایش داده می شود، تعداد بیت های استفاده شده در این مد رنگی مشابه RDG می باشد با این تفاوت که در این مد رنگی چهار کانال وجود دارد و در مد رنگی RGB سه کانال وجود دارد.

  • مدرنگی lab color

آخرین مد رنگی lab color است که این حالت مشابه حالت رنگی RGB است با این تفاوت که نوع ترکیب رنگها در این حالت فرق درد.


اما در انتها سه نکته مهم وجود دارد:

  1. اول اینکه بعد از باز کردن یا لود کردن تصاویر هم می توانید مد رنگی آن ها را مانند سایزشان تغییر دهید. که برای این کار فقط کافی است وارد سربرگ image شوید و در قسمت مد، مد رنگی مورد نظر را انتخاب کنید.

  1. دوم اینکه اگر مد شما RGB باشد نمی توانید آن را یکباره به bit/map تغییر دهید. برای این کار باید ابتدا مد رنگی grayscale را انتخاب کنید وبعد گزینه bit/map انتخاب کنید.
  2. و اما سومین نکته این است که در بخش مد در زیر مجموعه image مد رنگی indexed هم وجود دارد که با استفاده ازاین مد رنگی می توانید تعداد رنگ ها را درتصاویر مخصوص web تغییر بدهید. برای اینکه بتوانید روی تصاویر indexed شده تغییرات ایجاد کنید باید مد رنگی آن را تغییر دهید.

ادامه ی زیر مجموعه ی پنره ی New

background color

با استفاده از کلید ctrl+n پنجره new را باز می کنیم و اما گزینه ی بعدی که درپنجره new وجود دارد background color می باشد.

 با استفاده از این قسمت می توانید رنگ بک گراند سند خامتان (فایل خالی) را تعیین کنید.

 اگر در این قسمت گزینه white ر ا انتخاب کنید رنگ بک گراند سند ایجاد شده سفید می شود و اگر گزینه black را انتخاب کنید یک سند با صفحه ی زمینه ی رنگ سیاه ایجاد می شود و اما اگر گزینه background color را انتخاب کنید رنگ فایل مطابق با رنگی می شود که برای بک گراند مشخص کردید و اگرtransparent  انتخاب کنید یک فایل کاملا خالی برای شما باز می شود که بک گراند آن خالی است.


نکته ی بسیار مهم:

بک گراند های خالی در فتوشاپ به صورت شطرنجی است که این بدین معنا است که باید خود شما این فایل را از لایه های دلخواه و تصاویر دلخواهتان پر کنید.


ذخیره سازی تنظیمات در پنجره New

اما آخرین گزینه در پنجره new گزینه save preset است.

با استفاده از save prese می توانید ابعاد دلخواهتان را مثلا شیت ۱۰۰*۷۰ تان را یا هر ابعاد دیگری را به عنوان یک استاندارد پیشفرض ذخیره کنید در این حالت هر وقت که بخواهید از حالت ذخیره شده (ابعاد ذخیره شده ) استفاده کنید فقط کافی است وارد پنجره ی new بشوید و در قسمت document type آن را انتخاب کنید.


نکته:

بعد از ذخیره سازی ابعاد و تنظیمات مورد در پنجره ی NEW، حالت انتخابی در زیر مجموعه ی بخش document type با نامی که برایش تعیین کردید، ظاهر می شود.


رزولوشن و ابعاد دقیق برای پروژه های مختلف

با توجه با تمام توضیحاتی که تا این لحظه داده ایم به این نتیجه میرسیم که باید قبل اجرا هر پروژه ای باید مد رنگی و ابعاد و resolution آن را مشخص کنیم که در تصویر بعدی همانطئر که در این تصویر مشاهده می کنید ابعاد و resolution ومد رنگی پروژه های مختلف را برای شما نوشته ایم.

 

خلاصه:

تا اینجا با محیط کاری، ابعاد استاندارد تصاویر و پروژه ها، مدهای رنگی وچاپی لود کردن و ایجاد کردن یک فایل جدید در فتوشاپ را یاد گرفتید.

اما اولین اقدامی که بعد از بازکردن هر پروژه یا هر فایل خالی باید انجام دهید، عملیات ذخیره سازی پروژه هستش که این موضوع را در ادامه شرح خواهم داد.

 


 

این فیلم آموزشی را ذخیره کنید:

 

 

 


این مقاله اموزشی بخش کوچکی از بسته اموزشی پادشاهان فتوشاپ ۲۰۱۸ می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر روی تصویر کلیک کنید.

کانال آموزش اتوکد

tutorial