پاورپوینت مقبره بابا لقمان سرخسی

مقبره آرامگاه بابا لقمان سرخسی اثر باستانی ( اطلاعات کامل همراه پاورپوینت)

پاورپوینت مقبره بابا لقمان سرخسی

مقبره بابا لقمان سرخسی در شمال غربی شهر سرخس در دشت همواری واقع شده است .

با توجه به شرح زندگی لقمان سرخسی وی قبل از جنون عارف بوده و دارای مال و ثروت ، که بعد از جنون، مال و ثروتش را در جهت اداره خانقاه صرف نموده است و شیخ خانقاه وی ابوالفضل سرخسی، (مراد ابوسعید) بوده است .

 و بعد از مرگ لقمان ، وی را در محل خانقاه دفن کرده اند . این خانقاه کوچک بوده و در زمان ایلخانان که اهمیت زیادی به تصوف و خانقاه می دادند ، بنای فعلی را در خور شان خوانقاه بنا کرده اند .

روایات تاریخی در مورد مقبره :

در گزارشی که محمد حسین مهندس به موید الدوله- حاکم خراسان ناصر الدین شاه قاجار- از مقبره شیخ لقمان ارائه داده این چنین یاد شده است :

مزار معروف به القی بابا ، قریب به شمال سرخس به فاصله نیم فرسخ پایین تر است و بنایی مربع شکل و بسیار مستحکم با آجر و گچ ساخته شده و مقبره یکی از مشایخ است که در سنه ۷۵۷ بنا شده است . قریب سه کرور آجر در این بنا به کار رفته است طوایف ترکمان، نهایت عقیدت را به صاحب این مزار دارند. این آرامگاه شامل بنای گنبد دار آجری و ایوانی بلند در ضلع شمالی و تزئینات آجر کاری و گچبری است اصل بنای این مقبره به احتمال قوی مربوط به دوره سلجوقی است و تزئینات آجر کاری پایه های اصلی نا ، موید این مطلب است احتمالاً در قرن هشتم هجری تعمیراتی اساسی در آن صورت پذیرفته است چون در بالای سر در وروی در داخل بنا کتیبه ای با خط نسخ وجود دارد که تاریخ ۷۵۷ ه ق را نشان می دهد  .

دیدن این مطلب را از دست ندهید: پاورپوینت پروژه مرمت خانه محمدی در زمان قاجار 

 

فهرست اطلاعات فایل پاورپوینت

 

  • موقعبت جغرافیایی بنا 
  • تحلیل مصالح بنا 
  • تحلیل فضاهای ساخته شده در بنا 
  • بازسازی و مرمت 
  • اسب شناسی 
  • طرح پیشنهادی 

 

ادامه مطالب …

 

همین  الان  می توانید فقط  با  وارد  کردن  ایمیل  خود  و  یا  ثبت نام  در  وب سایت  ما، فایل پاورپوینت مقبره بابا لقمان را رایگان دانلود کنید:

 

دانلود مستقیم