دستور Zoom

از این دستور برای بزرگ نمایی یا کوچک نمایی بر روی تصویر، استفاده می شود.

برای فعال سازی این دستور فقط کافیست روی آن کلیک کنید و بعد در ویوپورت مورد نظر چپ کلیک کنید و آن را نگاه دارید و با عقب و جلو کردن موس، می توانید عملیات زوم را انجام دهید.

 • کلید میانبر این دستور، غلطک موس می باشد و با چرخاندن غلطک موس در ویوپورت مورد نظر می توانید عملیات زوم را انجام دهید.

 

 


 

 دستور Zoom All

از این دستور برای بزرگ نمایی یا کوچک نمایی در چهار ویوپورت، به صورت همزمان استفاده می شود.

قبل از اینکه ادامه دستورات را بگویم لازم است نکته ی زیر را بدانید.

 

نکته های  بسیار مهم

 • علامت مثلث کوچک در زیر هر دستوری، نشان دهنده ی این است که آن دستور دارای زیر مجموعه می باشد که با چپ کلیک کردن بر روی آن و نگاه داشتن آن، زیر مجموعه ی آن باز می شود. در تصر زیر این مثلث ها مشخص شده اند.

 

 

 • بعد از فعالسازی هرکدام از دستورات بخش ناوبری، دستورات دیگر غیر فعال می شوند و امکان انتخاب موضوعات در صحنه از بین میرود.
 • برای خروج از دستورات فعال فقط کافیست روی صفحه ی کاری راست کلیک کنید یا اینکه کلید ESC را روی صفحه ی کیبورد خود بفشارید.

 

و اما ادامه دستورات بخش ناوبری در صفحه ی بعدی .

 


 دستورات Zoom Extents و Zoom Extents Selected

از این دستورات برای عملیات بزرگنمایی بر روی کل صحنه استفاده می شود.

 • اگر دستور Zoom Extents را اجرا کنید، تصویر آنقدر به عقب برمی گردد که تمامی موضوعات ترسیم شده در ویوپورت مورد نظر دیده شوند. (برای پیدا کردن موضوعات در صحنه ی کاری از این دستور می توان کمک گرفت.)
 • و اما با استفاده از دستور Zoom Extents Selected می توانید موضوع انتخاب شده را به مرکز ویوپورت مورد نظر انتقال دهید و بر روی آن زوم کنید.

کلید میانبر این دستورات حرف Z می باشد.

 • اگر موضوعی انتخاب باشد و حرف Z را بفشارید، عملیات Zoom Extents Selected انجام می شود و اگر هیچ موضوعی انتخاب نشده باشد، عملیات Zoom Extents انجام می شود.

 

 


 

 دستورات Zoom Extents All و Zoom Extents All Selected

از این دستورات برای انجام عملیات زوم اکستنت بر روی چهار ویوپورت استفاده می شود و همان قابلیت ها دستورات زوم اکستنت را به صورت همزمان در چهار ویوپورت انجام می دهند. دستور Field – Of – View

از این دستور برای تنظیم زاویه ی دید ( در حالت با دوربین یا بی دوربین) استفاده می شود.

برای فعال سازی و اجرای این دستور فقط کافیست روی آن کلیک کنید تا فعال شود و بعد در ویوپورت مورد نظر چپ کلیک کنید و آن را نگاه دارید و موس را به سمت بالا و پایین تغییر مکان دهید.

 اگر یک مکعب ترسیم کرده باشید به شکلی مشابه زیر خواهید رسید.( شکل شماره ی یک قبل از اجرای این دستور و شکل شماره ی دو بعد از اجرای این دستور می باشد.

 

 


 

نکته ی بسیار مهم:

زاویه ی دید مناسب بین ۲۸ تا ۴۵ درجه است. برای تنظیم به صورت آزاد از دستور Field – Of – View استفاده می کنیم اما اگر بخواید به صورت دقیق زاویه ی دید را مشخص کنید فقط کافی است از مسیری که در ادامه می گویم استفاده کنید.

در ویوپورت مورد نظر، روی گزینه ی Default Shading کلیک کنید و زیر مجموعه ی باز شده بر روی گزینه ی Per-View Preference کلیک کنید. مشابه تصویر زیر.

 

 

بعد از کلیک کردن بر روی گزینه ی ذکر شده، پنجره ی زیر باز می شود، که فقط کافی است وارد سربرگ Per-View Preference بشوید و در بخش Perspective Field of View عدد گزینه ی مشخص شده را تغییر بدهید.

یادتان نرود که بعد از انجام تغییرات، تیک گزینه ی Apply را فعال و بعد بر روی گزینه ی OK کلیک کنید تا تنظیمات بر روی تمامی ویوها اجرا شود.

 

 


 

نکته:

زیر آیکن دستور Field – Of – View یک مثلث کوچک می باشد که نشان میدهد دارای زیر مجموعه می باشد. پس روی این گزینه کلیک کرده و نگاه میداریم و دستور Zoom Region رانتخاب می کنیم که در ادامه این دستور را شرح خواهم داد.


 دستور Zoom Region

از این دستور برای زوم کردن بر روی یک محدوده ی تعیین شده، استفاده می شود.

برای اجرا و فعالسازی این دستور ابتدا روی آن کلیک کرده تا فعال شود بعد بر روی ویوپورت مورد نظر کلیک کرده و یک محدوده ی انتخاب باز می کنید تا تصویر بر روی آن قسمت زوم شود. دستور Pan View

از این دستور برای جابه جا کردن زاویه ی دید استفاده می شود. اجرای این دستور مانند این است که دوربین و پایه ی آن را جابه جا می کنید.

برای فعال سازی و اجرای این دستور فقط کافیست که روی آن کلیک کنید تا فعال شود. بعد از فعال سازی علامت دست بر روی ویوپورت شما ظاهر می شود و بعد با کلیک کردن بر روی تصویر می توانید آن را جابه جا کنید.

 • با فشردن غلطک موس و نگاه داشتن آن در صفحه ی کاری، میتوانید این دستور را فعال و با جابه جا کردن موس، عملیات PAN را انجام دهید.

 

 


 

نکته:

زیر دستور Pan هم یک مثلث کوچک وجود دارد که قبلا هم گفتم ، این مثلث نشان دهنده ی این است که این دستور دارای زیر مجموعه می باشد.

پس با چپ کلیک کردن بر روی این دستور و نگاه داشتن آن، می توانید زیر مجموعه ی آن را باز کنید و از دستورات دیگر استفاده کنید.

 


 دستور ۲D Pan Zoom Mode

از این دستور برای جابه جایی به صورت دوبعدی در نمای پرسپکتیو و دوربین استفاده می شود.

 • برای فعال سازی و اجرای این دستور، فقط کافیست روی آن کلیک کنید و بعد روی ویوپورت مورد نظر چپ کلیک کنید، آن را نگاه دارید و با جابه کردن موس عملیات را انجام دهید.

 

 


 

 دستور Walk Through

از این دستور برای جابه جایی جهت دید استفاده می شود. اجرای این دستور مانند این است که پایه ی دور بین ثابت است و شما فقط دوربین را می چرخانید.(مثل فردی که ایستاده و فقط گردن خود را تکان می دهد.

 • برای فعال سازی و اجرای این دستور فقط کافیست روی آن کلیک کنید، بعد وارد ویوپورت مورد نظر بشوید و با چپ کلیک کردن و جابه جا کردن، جهت دید را تغییر دهید.

 

 


 

این مطالب مهم را از دست ندهید:

 


 

 دستورات Orbit

با استفاده از دستورات Orbit می توانید به حالت های مختلف ، حول موضوعات انتخاب شده یا انتخاب نشده بچرخید و زاویه و جهت دیدتان را نسب به موضوعات مشخص کنید.

برای فعال سازی هرکدام از این دستورات فقط کافیست روی آن کلیک کنید تا یک دایره ی چرخش، در ویوپورت مد نظر شما فعال گردد و سپس درون یا بیرون و یا نقاط حول دایره، کلیک کنید و دور حجم مورد نظرتا بچرخید.

دستور Orbit چهار حالت چرخش را در اختیار شما قرار می دهد که عبارتند از:

 حالت اول : Orbit

بعد از فعال سازی این حالت می توانید حول مرکز تصویر (ویوپورت) بچرخید.

 حالت دوم : Orbit Selected

با استفاده از این حالت می توانید حول جسم انتخاب شده بچرخید و موضوع انتخاب شده، مرکز چرخش دید شما می باشد.

 حالت سوم : Orbit SUB Object

با فعال سازی این حالت می توانید حول اجزای تشکیل دهنده ی موضوع ترسیم شده که در حالت انتخاب است، بچرخید و آن قسمت انتخاب شده مرکز چرخش شما می شود.

 حالت چهارم : Orbit Point Of Interest

با فعال سازی این حالت از دستورات Orbit ، می توانید حول یک نقطه بر روی ویوپورت مورد نظر بچرخید. نقطه ای را که کلیک کرده اید مرکز چرخش دید شما خواهد شد.

 


 

نکته ی بسیار مهم:

در صورتی که هر کدام از حالات دستور Orbit را در زمان غیر متعارفش استفاده کنید، همان حالت پیشفرض و معمولیه این دستور اجرا می شود.

بهترین و پرکاربردترین حالت دستور Orbit ، حالت Orbit SUB Object می باشد.

 


 

در ادامه اخرین دستور در بخش ابزارهای ناوبری (Navigationbar) را شرح خواهم داد.

تا اینجا یاد گرفتید که چطور بر روی صفحه ی کاری زوم کنید، موضوعات انتخاب شده را پیدا کنید، زاویه و جهت دید خودتان را نسب به حجم ترسیم شده تغییر بدین، اما همینطور که میدانید، صفحه ی کاری تری دی مکس به چهار قسمت تقسیم شده و به همین دلیل نماهای دید کوچک شده اند و شاید در سیستم هایی که مانیتور آنها کوچک است، موضوعات خیلی کوچک شده باشند و این موضوع قطعا موجب ناراحتی کاربر می شود. برای رفع این مشکل از دستور زیر استفاده می کنیم. دستور Moximize Viewport Toggle

برای بزرگ کردن ویوپورت مورد نظر به اندازه ی کل صفحه ی کاری، از این دستور استفاده می شود.

برای اجرا این دستور فقط  کافی است ابتدا، ویوپورت مورد نظر را انتخاب و بعد بر روی دستور ذکر شده کلیک کنید تا ویوپورت مورد نظر به اندازه ی کل صفحه بزرگ شود. (برای بازگشت به حالت چهار ویوپورت هم بایستی مجدد از همین دستور استفاده کرد.)

 • کلید میانبر این دستور ALT+W می باشد.

 

 

 


 

رفع ابهام و مشکل در مورد ویوپورت ها

وقتی که ویوپورت مورد نظر را به اندازه کل تصویر بزرگ می کنیم، شاید بخواهیم نمای دید را تغییر دهیم و از نمای پرسپکتیو به نمای تاپ یا لفت یا فرونت برویم.

حرکت بین ویوپورت ها ( سوئیچ کردن بین نماهای دید)

همین طور که گفتم وقتی که یک ویوپورت را به اندازه ی کل تصویر بزرگ کردیم، شاید بخواهیم که نمای دید یا همان ویوپورت را تغییر دهیم. برای این موضوع سه تا راه حل وجود دارد.

راه حل اول : استفاده از حروف میانبر برای حرکت و تغییر ویوپورت(بهترین راه حل)

برای اینکه بتوانید ویوپورت مورد نظر را تغییر بدهید فقط کافی حروف اول ویوپورت مد نظر را تایپ کنید.

 • کلیدهای میانبر برای رفتن به ویوپورت های دیگر عبارتند از:

نمای TOP – حرف T                 نمای Front – حرف F

نمای Left – حرف L                   نمای Perspective – حرف P می باشد.

راه حل دوم : استفاده از کلید ترکیبی Win+Shift

برای سوئیچ کردن ( تغییر ویوپورت) فقط کافیست وقتی که یک ویوپورت به اندازه ی کل تصویر بزرگ شده است، ابتدا کلید Win  را در صفحه ی کیبوردتان نگاه داشته و بعد کلید Shift را بفشارید.

راه حل سوم : کلیک بر روی نام ویوپورت در صفحه ی کاری

نام هر ویوپورت در بالا سمت چپ آن نوشته شده است که با کلیک کردن بر روی نام ویوپورت، لیست نماهای دید برایتان باز می شود که می توانید هرکدام را که مد نظرتان بود انتخاب کنید.(مانند تصویر زیر)

 

 

تا اینجا مدیریت و کنترل ویوپورت ها را یاد گرفتید اما در ادامه در مورد مدیریت چیدمان ویو پورت ها صحبت خواهیم کرد.

 


چیدمان ویوپورت ها

همانطور که میدانید صفحه ی کاری تری دی مکس به چهار قسمت تقسیم شده و موضوعات ترسیم شده در چهار جهت مختلف به صورت همزمان به ما نشان می دهد.

اما شاید ما دلمان بخواهد که صفحه ی کاری به دو قسمت یا سه قسمت تقسیم بشود و یا اینکه ابعاد و اندازه ی صفحات کاری به دلخواه ما تغییر کند.

برای انجام تغییرات فقط کافی است از روش های زیر استفاده کنید:

 • بر روی یکی از ابزارهای ناوبری راست کلیک کنید و در پنجره ی باز شده در سربرگ Layout نوع چیدمان مورد نظر را انتخاب و تائید کنید.
 • در سمت چپ تصویر، بر روی فلش منوی Layout کلیک کرده و نوع چیدمان مورد نظر را انتخاب و تائید کنید.
 • وارد سربرگ View بشوید و بر روی گزینه ی Viewport Configuration کلیک کنید تا پنجره ی مد نظر باز شود. (مشابه تصویر زیر)

 

 

 


 

تغییر در اندازه ی ویورپورت ها

برای ایجاد تغییر در اندازه ی ویوپورت ها ، فقط کافی روی محل تلاقی صفحات چپ کلیک کنید و بعد آن را نگاه دارید و موس را جابه جا کنید تا اندازه ی ویوپورت ها تغییر کند. (مشابه تصویرزیر)

 

 


 

نکته :

اگر تغییرات را انجام دادید و بعد خواستید به حالت اولیه برگردید فقط کافیست روی محل تلاقی موضوعات راست کلیک کنید و گزینه Reset Layout را انتخاب کنید. مشابه تصویر زیر

 

 

 

همینطور که قبلا گفتم وظیفه ی ویوپورت ها نمایش موضوعات ترسیم شده است. برای نمایش موضوعات ترسیم شده حالت های مختلفی وجود دارد که شما می توانید بسته به نیازتان یکی از آن ها را انتخاب کنید که در ادامه در مورد مدیریت حالات نمایشی موضوعات صحبت خواهیم کرد.مدیریت حالات نمایشی موضوعات

با توجه به موضوعات ترسیم شده و نیاز شما در پروژه، گاهی اوقات نیاز است که حالت نمایش موضوعات را تغییر دهیم. برای تغییر حالت های نمایشی موضوعات فقط کافیست روی سومین کادر در جلوی اسم ویوپورت کلیک کنید تا لیستی از حالات نمایشی موضوعات در تری دی مکس باز می شود.(مانند تصویر زیر)

 

 

و اما در ادامه لیست موارد نمایش داده شده را شرح می دهم.

 


حالات نمایشی احجام ترسیم شده

حالت Default Shading:

این حالت، حالت نمایشی پیشفرض موضوعات برای سایه اندازی ها و متریال هاست. در این حالت متریال ها و سایه ها و رنگ ها نمایش داده خواهند شد.

حالت Facets:

 • با فعال سازی این حالت، وجوه احجام منحنی شکل بدون تنظیمات حالت صیقلی (صاف بودن) نمایش داده میشود.

حالت Bounding Box:

 • با فعال سازی این حالت، موضوعات ترسیم شده مانند یک باکس (شکل چهار ضلعی) بدون متریال و سطوح تشکیل دهنده نمایش داده می شوند.

حالت Flat color:

 • با فعال سازی این حالت، موضوعاتی که متریال ندارند و فقط دارای رنگ پیشفرض هستند، بدون نمایش پر و خالی ها و به صوت یک سطح رنگی فلت یا صاف، نمایش داده می شوند.

حالت Hidden Line:

 • با انتخاب این حالت، خطوط ترکیب شده احجام با هم، دیده نخواهند شد. در این حالت متریال ها نمایش داده می شوند.

حالت Clay:

 • با فعال سازی این حالت، تمامی موضوعات به صورت رنگ قرمز(جیگری) نمایش داده می شوند. در این حالت متریال ها نمایش داده نمی شوند.(برای نمایش احجام سه بعدی از این حالت زیاد استفاده می شود.)

حالت Stylized:

 • در زیر مجموعه ی این حالت، حالت های نمایشی گرافیکی و غیر واقعی موضوعات قرار دارد که شامل حالت های زیر می شود.

 

حالت Wireframe (بسیار مهم و پر کاربرد)

 • به این حالت، حالت سیمی می گویند. در این حالت، پوسته ی تشکیل دهنده ی موضوعات از بین میرود و فقط خطوط و نقاط تشکیل دهنده ی احجام باقی خواهد ماند.
 • با استفاده از کلید F3، این حالت فعال و غیر فعال می شود.(اگر با لب تاپ هستید کلید Fn+F3 بایستی بفشارید.)

حالت Edge Faces (بسیار مهم و پر کاربرد)

 • با فعال سازی این حالت، سطوح و خطوط تشکیل دهنده ی احجام به صورت همزمان، نمایش داده خواهد شد.

 

 


 

نکات پر کاربرد در مورد ویوپورت ها

۱- همیشه ویوپورتی فعال است که کادر زرد رنگ دور آن باشد.

۲- برای ورود به ویوپورت ها، بهتر از از راست کلیک استفاده کنید. در این صورت موضوعات انتخاب شده در حالت انتخاب باقی می مانند و از حالت انتخاب خارج نمی شوند.

 


View Cube

یکی از گزینه های دیگری که می توان با استفاده از آن جهت دید در ویوپورت ها را تغییر داد، استفاده از ویوکیوب می باشد. برای تغییر جهت دید فقط کافیست روی جهت مد نظر کلیک کنید.

 

 

با کلیک کردن بر روی علامت خانه در سمت چپ ویوکیوب، میتوانید به حالت پیشفرض پرسپکتیو در ویوپورت برگردید.

 


این مقاله اموزشی بخش کوچکی از بسته اموزشی پادشاهان تری دی مکس ۲۰۱۸ می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر روی تصویر کلیک کنید.

کانال آموزش اتوکد

tutorial