زندگینامه هوشنگ سیحون

زندگینامه استاد هوشنگ سیحون معمار برجسته ایرانی

زندگینامه هوشنگ سیحون

استاد هوشنگ سیحون معروف به پدر معماری مدرن ایران در اول  شهریور سال ۱۲۹۹در شهر تهران و در خانواده‌ای اهل موسیقی به‌دنیا آمد. 

پدربزرگ او میرزا عبدالله فراهانی از پیشگامان موسیقی سنتی و معروف به پدر موسیقی سنتی ایران بود. مادر وی، مولود خانم، از نوازندگان تار و سه تار و نیز دایی او مرحوم احمد عبادی، استاد بزرگ سه تار بود.

او پس از پایان تحصیل معماری در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران، به دعوت آندره گدار (رئیس اداره باستانشناسی وقت ایران) برای ادامه تحصیل راهی پاریس می شود و در دانشسرای عالی ملی هنرهای زیبای پاریس (بوزار) حدود ۳ سال تحت تعلیم اوتلو زاوارونی به تکمیل دانش معماری خود می پردازد و در سال ۱۹۴۹ به درجه دکترای هنر می رسد. او در بازگشت به ایران نخستین اثر معماری خود که بنای یادبودی بر آرامگاه بوعلی سینا بوده است را طراحی می کند.

وی استاد معماری و رییس سابق دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در سال های ۱۳۴۱ تا ۱۳۴۷ هجری شمسی بود.

سیحون در طول سال های فعالیت خود عضو شورای ملی باستان شناسی، شورای عالی شهرسازی، شورای مرکزی تمام دانشگاههای وابسته به یونسکو در پیش از انقلاب بوده و به مدت ۱۵ سال مسئولیت مرمت بناهای تاریخی ایران را برعهده داشته است. وی استاد دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران بوده و یک دوره ریاست این دانشکده را عهده دار بوده است.

هوشنگ سیحون بیش از دو دهه در ونکوور کانادا زندگی کرد. وی شهروند افتخاری فرانسه نیز بود.

در نهایت استاد بزرگ معماری ایران در ساعت چهار و نیم صبح ۲۶ مه ۲۰۱۴ در بیمارستان ونکوور بر اثر پاره شدن رگ آئورت در سن ۹۳ سالگی درگذشت.

زندگینامه هوشنگ سیحون

افتخارات دوره معماری استاد هوشنگ سیحون

استاد هوشنگ سیحون، نقاش و معمار پرسابقه ایرانی، به مرد بناهای ماندگار معروف است. از میان پروژه های طراحی و ساخته شده ایشان می توان به آرامگاه بزرگانی چون خیام، کمال الملک، بوعلی سینا، نادرشاه افشار، کلنل محمدتقی خان پسیان و ده ها مقبره و آرامگاه دیگر و نیز طراحی بنای موزه توس در سال ۱۳۴۷ و همچنین ساختمان بانک سپه در میدان توپخانه تهران اشاره کرد.

ایشان همچنین طراحی ساختمانهای سازمان نقشه برداری کل کشور، کارخانه نخ ریسی کوروس اخوان، کارخانه آرد مرشدی، مجتمع آموزشی یاغچی آباد، سینما آسیا، سینما سانترال، کارخانه کانادادرای (زمزم فعلی) در تهران و اهواز، کارخانه یخ سازی کورس اخوان و حدود ۱۵۰ پروژه مسکونی خصوصی را برعهده داشته است.

استاد سیحون نقش افکنی است که در دنیای ابعاد، از معانی پر رمز و راز باطن سخن به میان می آورد و برای بزرگانی که طراح آرامگاه شان بوده، کوشیده است تا معانی باطنی، فلسفه نظری و ساحت وجودی هر یک را در نقش مقبره اش متجلی و نمایان سازد. به عنوان مثال استاد سیحون در سال۱۳۳۸، طرح آرامگاه حکیم عمر خیام را مبتنی بر اصول ریاضی و مثلثاتی خیام، پایه گذاری و طراحی نموده است.

او در کتاب نگاهی به ایران درخصوص بنای آرامگاه نادر شاه افشار می نویسد:

ماده اصلی ساختمان از سنگ خارای منطقه کوهسنگی مشهد، مشهور به سنگ هرکاره است. این سنگ یکی از مقاومترین سنگ هایِی است که در ایران وجود دارد .

او دلیل این انتخاب را اشاره به صلابت و عظمت نادر شاه افشار می داند و در ادامه می نویسد:

 شکل کلی مقبرهٔ نادر به شکل شش ضلعی متناسبی است که شکلِ سیاه چادرهایی را تداعی میکند؛ دلیل این امر همین نکته است که نادر به جای کاخ، در زیر چادر زندگی می کرد.

زندگینامه هوشنگ سیحون

نقاشی و طراحی استاد هوشنگ سیحون

سیحون در کنار معماری، به نقاشی از مناظر و روستاهای ایران می پرداخت و نمایشگاه هایی از آثار خود را، در ایران و در خارج از ایران برپا کرده است. آثار وی در نمایشگاهی در دانشگاه ماساچوست در سال ۱۹۷۲ در کنار آثار هنرمندانی چون پیکاسو و سالوادور دالی به نمایش درآمد. در این نمایشگاه تابلویی از “کلافهای خطی” را به نمایش گذاشت که در آن از خطوط موازی و پر پیچ و تابی استفاده کرده بود که همدیگر را قطع نمیکردند.

دانشگاه هایی مثل MIT، هاروارد، واشنگتن و برکلی مجموعه ای از نقاشی های او را گردآوری کرده و نگهداری می کنند. همسر سابق وی معصومه سیحون نیز نقاش بود و صاحب گالری سیحون در تهران.

زندگینامه هوشنگ سیحون

برخی از افتخارات و جوایز استاد هوشنگ سیحون:

– کسب رتبه اول در مسابقه دولت و راه آهن ایران (طرح ساختمان ایستگاه راه آهن)
– کسب رتبه اول در مسابقه طراحی آرامگاه بوعلی سینا
– یک دوره ریاست دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران
– عضو شورای ملی باستان‌شناسی
– عضو شورای عالی شهرسازی
– عضو شورای مرکزی تمام دانشگاه‌‌های ایران
– عضو کمیته بین‌المللی ایکوموس Icomos
– مسئولیت مرمت بناهای تاریخی ایران، به مدت ۱۵ سال
– شهروند افتخاری فرانسه

زندگینامه هوشنگ سیحون

برخی از آثار استاد هوشنگ سیحون:

– آرامگاه بوعلی سینا
– آرامگاه خیام
– آرامگاه کمال الملک
– طراحی بنای موزه توس
– ساختمان بانک سپه واقع در میدان توپخانه تهران
– سازمان نقشه برداری کل کشور
– کارخانه نخ‌ریسی کوروس اخوان
– کارخانه آرد مرشدی
– سینما آسیا
– سینما سانترال
– کارخانه کانادادرای (زمزم فعلی ) در تهران و اهواز
– و حدود ۱۵۰ پروژه مسکونی خصوصی

زندگینامه هوشنگ سیحون

 

بخشی از آثار استاد

 

زندگینامه هوشنگ سیحون

مقبره کمال الملک

 

زندگینامه هوشنگ سیحون

آرامگاه خیام در نیشابور

 

زندگینامه هوشنگ سیحون

آرامگاه بوعلی سینا 

 

 

منبع 

http://tua.ir