اصل سوم:

 آشنایی با تنظیمات اولیه (تنظیمات قبل از شروع پروژه)

بعد از آشنایی با محیط تری دی مکس و یادگیری نحوه ی مدیریت محیط کاری در تری دی مکس، باید یاد بگیرید که تنظیماتی را بعنوان تنظیمات اولیه در تری دی مکس یکبار برای همیشه انجام دهید.

این موضوعات و تنظیمات که باید یادبگیرید عبارتند از:

۱- باید بتوانید صفحه ی کاری تان را به نحو دلخواه تان بچینید یعنی منوهای مد نظرتان را حذف و یا ایجاد کنید، تم تری دی مکس را تغییر، لود و یا ذخیره کنید.

۲- باید بتوانید واحد ترسیمی و تعداد ارقام بعد از اعشار را تعیین کنید.

۳- باید بتوانید تعداد عملیاتی که میتوانید به عقب برگردید (همان کنترل Z )، بک آپ گرفتن (فعالسازی بک آپ گیری، تعداد بک آپ ها و …) را تعیین کنید.


 

این مطالب را از دست ندهید:

 


 

تنظیمات اولیه در تری دی مکس

تنظیمات اولیه در تری دی مکس در سربرگ Customaize قرار دارد. تنظیمات درون این سربرگ به شما این امکان را می دهید که بتوانید تغییراتی را در تری دی مکس انجام دهید تا  بتوانید رابطه ی بهتری را با نرم افزار تری دی مکس برقرار کنید.(به رابطه کاربر با نرم افزار User Interface می گویند.) مکان کاستومایز در تصویر زیر مشخص شده است.

دستور کاستومایز شامل یک سری زیر مجموعه می باشد که در ادامه شرح خواهم داد.


زیر مجموعه ی سربرگ Customaize

اولین زیر مجموعه: Customaize User Interface

  • با کلیک کردن بر روی این گزینه پنجره ی زیر باز می شود که در سربرگ Keyboard میتوانید تغیراتی را در کلید های میانبر تری دی مکس ایجاد کنید، در سربرگ Mouse می توانید کاربرد های کلیک های موس را تغییر دهید، در سربرگ Toolbars می توانید ابزارهایی را به منوهای تری دی مکس را اضافه کنید، در سربرگ Quads می توانید راست کلیک های درون ویوپورت ها را مدیریت کنید، در سربرگ Menu می توانید در منوهای تری دی مکس تغییرات ایجاد کنید و در سربرگ Color می توانید رنگ منوها و ابزارها را تغییر دهید.

نکته ی بسیار مهم: در این منوها بهتر هست تغییراتی اعمال نکنید و از همان حالت پیشفرض تری دی مکس استفاده کنید.دومین زیر مجموعه: Load Custom UI Scheme

با کلیک کردن بر روی این گزینه، پنجره ای به همین نام باز می شود که می توانید تم های ذخیره شده توسط خودتان یا نرم افزار را در نرم افزار تری دی مکس لود کنید.این مقاله اموزشی بخش کوچکی از بسته اموزشی پادشاهان تری دی مکس ۲۰۱۸ می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر روی تصویر کلیک کنید.

کانال آموزش اتوکد

tutorial