اصل ششم

تکنیک‌های و ترفندهای استفاده از موس در اتوکد

این اصل بسیار بسیار مهم است. پس حتماً بعد از خواندن هر گزینه، آن را امتحان کنید.

نحوه‌ی استفاده از موس در نرم‌افزار اتوکد بسیار مهم است که در ادامه، کاربرد کلیک‌ها و غلتک موس را شرح خواهم داد.

 • با چرخاندن غلتک موس می‌توان عملیات زوم مثبت (بزرگنمایی) و زوم منفی (کوچک نمایی) را انجام داد.

 

 • با دو بار فشار دادن غلتک موس، عملیات zoom extents انجام می‌شود. (در این حالت هر چیزی که در صفحه کاری ترسیم‌شده باشد، به مرکز تصویر منتقل می‌شود و برای پیدا کردن موضوعات ترسیم‌شده هم از این فرمان استفاده می‌شود.)

 

 • با راست کلیک کردن بر روی صفحه‌ی کاری، می‌توان آخرین فرمان اجرایی را مجدداً انتخاب نمود.

 

 • اگر در حین اجرای فرمان و یا انتخاب موضوعات، راست کلیک کنید، موضوعات و دستوراتی متناسب با فرمان جاری، یا اشکال انتخاب‌شده، در دسترس کاربر قرار می‌گیرد.

 

 • بعد از فعال سازی دستورات در اتوکد، با چپ کلیک کردن بر روی صحنه می‌توان نقطه‌ای را به‌عنوان نقطه‌ی مبنا یا شروع انتخاب نمود.

 

 • برای انتخاب موضوعات می‌توان بر روی هر موضوع چپ کلیک نمود. (برای انتخاب مجموعه‌ای از موضوعات می‌توان پنجره‌ی انتخابی باز نمود.)

 

 • برای انتخاب موضوعات مشابه، فقط کافی ست یک موضوع را انتخاب و بعد راست کلیک و بعد گزینه selet similar را انتخاب کنید. (از روش برای انتخاب بلوک‌های مشابه استفاده می‌شود.)

 

 • با چپ کلیک کردن بر روی صفحه‌ی کاری و انتخاب دونقطه، پنجره‌ی انتخاب (selection box) باز می‌شود. اگر نقطه‌ی اول انتخاب و بعد عملیات درگ کردن را انجام دهید، پنجره‌ی انتخاب نامنظمی باز می‌گردد.

 

 • اگر پنجره‌ی انتخاب از سمت راست به چپ باز شود، پنجره‌ی سبز رنگی ظاهر خواهد شد که در این حالت هر موضوعی که با این پنجره برخورد داشته باشد، انتخاب خواهد شد.

 

 • اگر پنجره‌ی انتخاب از سمت چپ به راست باز شود، پنجره‌ی آبی‌رنگی ظاهر خواهد شد که در این حالت فقط موضوعاتی انتخاب خواهد شد که به‌صورت کامل در محدوده آبی‌رنگ قرارگرفته باشند.

تکنیک های استفاده از موس در اتوکد 2017

 


فیلم اموزشی مطالب بالا(این فیلم را ذخیره کنید)


نکته:

·       برای کم کردن از تعداد انتخاب کلید Shift را نگه‌داشته و بر روی موضوعات چپ کلیک و یا یک پنجره انتخاب را باز می‌کنید.


نکته انگیزشی :

 • اکثر انسان‌ها وقتی دلشان می‌خواهد کاری را شروع کنند می‌گویند چرا؟ اما من رویاپردازی می‌کنم و می‌گویم چرا که نه؟!

جرج برنارد شاو


<< یک پیشنهاد ویژه در انتهای فصل یک ، در انتظار شماست >>

تا اینجا یاد گرفتیم که چطور یک پروژه‌ی جدید را باز، واحد ترسیمی آن را مشخص و آن را با ورژن متناسب ذخیره کنیم. تمام این کارها باید یک‌بار قبل از شروع پروژه انجام گردد.

 • در اصل هفتم باید با قوانین اجرای دستورات و فرمان‌ها آشنا شوید.

 


 

 این مطالب مهم را از دست ندهید: 

 


اصل هفتم

اصول و ترفندهای اجرایی فرمان‌ها و دستورات در اتوکد

برای اجرا تمامی دستورات در اتوکد باید ۸ نکته زیر را رعایت نمود.

 1. مراحل اجرای هر فرمان به‌صورت فلش (←) در کتاب مشخص‌شده است. و این علامت به‌منزله یک مرحله هست که پس انجام آن، مرحله‌ی بعدی باید، طبق دستورات انجام شود.
 2. برای تائید اعداد و حروف تایپ‌شده می‌توان از کلید Enter و یا Spsce استفاده نمود.
 3. دستورات ویرایشی و ترسیمی در اتوکد به‌صورت مرحله‌به‌مرحله انجام می‌شود و در هر مرحله سؤالی پرسیده می‌شود. برای سهولت در اجرای فرمان‌ها، از تایپ انگلیسی سؤالات خودداری شده و به‌صورت فارسی مراحل توضیح داده‌شده است.
 4. راحت‌ترین راه برای فعال‌سازی فرمان‌ها، استفاده از کلید ترکیبی یا میانبر آنها است.
 5. برای اجرای دستورات ویرایشی (Modify)، باید ابتدا یک موضوع انتخاب و بعد فرمان موردنظر به آنها نسبت داده شود. (البته در بعضی از فرمان ابتدا فرمان فعال و بعد شکل موردنظر انتخاب می‌شود.)
 6. برای اجرای دستورات ترسیمی، بعد از فعال‌سازی فرمان، حتماً باید یک نقطه، به‌عنوان نقطه‌ی مبنا یا شروع در محل مناسب انتخاب کرد. (با چپ کلیک بر روی صفحه کاری نقطه‌ی مبنا را مشخص می‌کنیم.)
 7. برای خروج از دستورات و حالت انتخاب و کنسل کردن انتخاب‌ها و دستورات، از کلید Esc (اسکپ) بر روی صفحه‌کلید (بالا سمت چپ) استفاده می‌شود.
 8. بعد از اجرای هر فرمان، با فشردن کلید Enter و یا Spsce می‌توان دوباره آن فرمان را فعال و آماده اجرا نمود.

 


دستورالعمل پایانی برای پادشاهان:

·       بعد از نصب اتوکد، ابتدا در فرمان Unit واحد ترسیمی را تعیین کنید. در ایران واحد ترسیمی Decimal می‌باشد. تعداد ارقام بعد از صفر، برای کارهای اجرایی ۴ رقم اعشار است. (می‌توانید ۲ رقم بعد از اعشار را هم انتخاب نمایید.)

·       حتماً ورژن اتوکد ۲۰۰۷ را به‌عنوان ورژن پیش‌فرض Save as مشخص کنید. (برای ورود به تنظیمات پیش‌فرض، در صفحه‌ی کاری راست کلیک کنید و از قسمت Option استفاده کنید.)

·       حتماً از محیط کاری ترکیبی استفاده کنید. (در طول فصل، به‌صورت مفصل در این مورد توضیح داده‌ام.)

·       فقط نوارابزارهای مهم را فعال کنید. از شلوغ کردن صفحه‌ی کاری خودداری کنید.

·       تکنیک‌ها و ترفندهای کار با موس را به‌صورت کامل فرابگیرید.

·       بعد از خواندن هر موضوع حتماً آن را اجرا نمایید.

 

 


این مقاله اموزشی بخش کوچکی از بسته اموزشی پادشاهان اتوکد می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر روی تصویر کلیک کنید.

اتوکد2017 پستی

کانال آموزش اتوکد

tutorial